Paraziti v těle

img
16. 06. 2023

Dovolená je každoroční zasloužený odpočinek pro mnoho z nás, ale kromě plavek a foťáku bychom si měli sbalit i pár rad, jak se bránit nemocem a parazitům.

Kromě očkování, které je do některých zemí povinné, se dá nepříjemným potížím předejít prevencí. A protože jak se říká, zdraví máme jen jedno, byla by škoda o něj přijít zrovna paradoxně na dovolené.

Obecné rady jak předejít obtížím

Tak v prvé řadě, chystáte-li se do zemí tzv. třetího světa, rozhodně se nechte očkovat. Dále pak pijte pouze balenou vodu a i pokud jste zavilí gurmáni, vynechte některé místní speciality. Například v Indii jsou tamní obyvatelé na jídlo z ulice zvyklí, ale vaše tělo rozhodně ne. Takže než abyste zbytek dovolené trávili modlitbou nad záchodovou mísou, raději oželte fastfood z ulice. Taktéž si připomeňte větu z dětství o mytí rukou a dbejte na hygienu daleko více než doma. Nejezte jídlo rukama, a to ani to, u kterého to místní folklor vyžaduje. Co se WC týká, muži to mají snadno vyřešené. Ženy by měly trénovat nohy na vzletný posez. Miliony bakterií je právě na záchodovém prkénku. I kdybyste si měli připlatit za nadměrné zavazadlo, nabalte se vlhčenými ubrousky na jedno použití. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit, ale brzy se přesvědčíte, že se rozhodně hodit budou. Nedílnou součástí výbavy musí být i zásoba repelentu proti veškerému hmyzu. Ten totiž nejčastěji přenáší nemoci.

Čtěte také:

Lymfatická filariáza (Elefantiáza)

Vředy buruli

Jací paraziti na nás mohou číhat

Velmi zákeřnými šiřiteli nemocí jsou paraziti, kteří se nám do těla mohou dostat velmi snadno. Hlavně pokud opomíjíme preventivní opatření uvedená výše. Zde je výčet těch nejznámějších, kteří nás mohou napadnout. Berte v potaz, že nebezpečí onemocnění je hlavně v tropických zemích.

Malárie

Malárii přenáší komár

Jmenuje se „parazitický prvok Plasmodium“ a je původcem této nemoci. Přenáší ho moskyti a komáři a způsobuje velmi rozšířenou nemoc - malárii. Nebezpečí spočívá v prvotních příznacích, které si můžeme mylně vyložit jako klasickou chřipku. Mezi příznaky totiž patří bolesti kloubů, zad, teplota, celková únava atd. Následně ale příznaky přechází ve vysokou horečku, slabost a třesavku. Parazit se do těla člověka dostane po bodnutí komára, v krevním oběhu se začne množit. Inkubační doba je od deseti dnů do několika měsíců. Záleží na síle imunity. U nejtěžší varianty malárie - tropické, dochází postupně k ucpávání cév, poškození orgánů a následnému selhání a úmrtí. Na tuto nemoc umírá v postižených oblastech velké procento novorozenců.

Amebóza

Parazit, který je zodpovědný za tuto nemoc, se jmenuje měňavka úplavičná. Přenáší se nejčastěji kontaminovanou vodou a projevuje se ve dvou formách. V malé formě se usadí v tlustém střevě, kde vytváří cysty. Ve velké formě se může krví dostat až do jater, kde následně vytvoří absces. Příznaky jsou průjem s obsahem krve, ale mnohdy je průběh úplně bez příznaků. Je tedy třeba udělat nejdříve např. biobsii na přítomnost parazita a nasadit antiparazitika.

Chagasova choroba

Především je třeba říci, že na tuto nemoc neexistuje očkování. Přenašečem bývá často nakažená ploštice, která kousne a saje člověka. Jelikož se nemoc přenáší krví, může k nákaze dojít i při transplantaci, transfuzi nebo z matky na nenarozené dítě. Inkubační doba podle způsobu přenosu může být i šest týdnů. Původcem nemoci je prvok Trypanasoma cruzy, který napadá střeva, srdce a mozek. Po několika týdnech se parazit v těle rozmnoží a celý průběh může trvat i několik let. Mezi příznaky patří dušnost, zvětšení srdce, bolesti, horečka, zduření mízních uzlin. Tato akutní fáze může opět sama ustoupit. Pak nastává latentní fáze, kdy jsou příznaky potlačeny, ale nemocný člověk může mít díky takovému parazitu chronická onemocnění z právě napadených míst. Tedy hlavně střevní a srdeční onemocnění.

Říční slepota (onchocerciáza)

O zrak připravuje lidi hlavně v afrických údolích u řek. Slepotu způsobují malí červi, kteří jsou přenášeni hmyzem. Tito červi mohou žít v lidském těle i několik let a o zrak tedy můžete přijít dlouho po návratu z rizikové oblasti. Onen červ přežívá nejprve v černé mouše. Teprve pokud nás tato moucha bodne, dostane se červ do těla, kterým projde a rozmnoží se. Velmi často se usadí právě u očí. Dospělé hlístice se dál množí a ty, které umírají, vyvolávají velmi bouřlivou reakci v těle. Právě ta nejvíce škodí tkáním oka, a proto nakonec hrozí úplná slepota.

Schistosomiáza

Původci nemoci je několik druhů motolic. Ty se vyskytují hlavně v Africe, částech Latinské Ameriky a na Dálném východě. Tyto motolice se skrz kůži dostanou do těla, kde v různých orgánech nejprve dospějí. Pokud se usadí ve střevech, příznakem je vodnatý průjem s krví. Pokud v močovém měchýři, jsou příznaky velmi obdobné jako u zánětu. Nejhorší místo je v játrech, kde svým pobytem mohou zapříčinit celkové selhání jater. Příznaky přítomnosti motolic rodu Schistosoma je dále kašel, akutní bolesti břicha, horečka nebo zvětšení jater a sleziny.

Cholera a ETEC

Bakterie Vibrio Cholerae

Choleru způsobuje bakterie zvaná Vibrie, kterou člověk musí nejprve nevědomky pozřít. Musí se ovšem jednat o větší množství těchto bakterií, jelikož většina z nich díky nesnášenlivosti kyselosti v žaludku umře. Ty, které se dostanou do tenkého střeva, zde začnou produkovat toxickou látku choleratoxin. Tato látka způsobuje vodnatý průjem, zvracení a velké křeče v břiše. Inkubační doba je od několika hodin do několika dní a v důsledku celkové dehydratace a vyčerpání může dojít i ke smrti. ETEC má obdobné příznaky výjimečně provázené zvýšenou teplotou. Bakterie ETEC jsou nejčastějším původcem tzv. cestovních průjmů. Hlavně v rozvojových zemích, kde jsou špatné hygienické standardy.

Lymfatická filariáza (Elefantiáza)

Onemocnění způsobují parazitičtí červi Wuchereria bancrofti, Brugia malayi a Brugia timori. Bodnutím komára se dostanou do těla, kde napadají především lymfatický systém. Obsadí veškeré mízní uzliny. Pokud se neléčí, dochází k onemocnění Elefantiáze. Ta se projevuje ucpáváním mízních cév. Kvůli tomu dochází k abnormálnímu zvětšování různých částí těla. Jistě jste už slyšeli pojem „sloní noha“. Nemocný člověk má například nohu mnohonásobně větší a kůže tvrdne. To vše je doprovázeno horečkou a samozřejmě bolestí. Jelikož paraziti v těle umí přežít velmi dlouho, může se nemoc projevit i za několik let. Postižení bývají většinou lidé z venkova.

Leishmanióza

Toto onemocnění můžeme často najít pod pojmem "Černá horečka" nebo "orientální boule“. Původcem je bičíkovec rodu Leishmania, který se vyskytuje především v zemích jako Afghánistán nebo Kandahár. Přenos na člověka je opět komárem, tentokrát ale rodu Phlebotomus. V člověku se usadí v jaterních nebo slezinných buňkách, kde se množí. Množí se tak dlouho, dokud buňka nepraskne a parazité se nedostanou do celého těla. Inkubační doba je okolo dvou týdnů. Poté se projeví jedna z forem Leishmaniózy.

Kožní forma se projevuje četnými hnisavými vředy. Jsou rozeseté po celém těle. To samo o sobě není smrtelné, ale většinou se do ran dostane infekce, která už smrtelná bývá. Další formou je viscerální, která má horší průběh, jelikož v tomto případě parazité napadnou imunitní systém. Zde mluvíme o zmiňované černé horečce, která je doprovázena zvětšením jater a sleziny, ubýváním bílých i červených krvinek a krevních destiček. Dochází k úbytku na váze a celkové anémii. Poslední formou je kožně-slizniční, kdy se tvoří vředy i na obličeji, způsobují znetvoření a jde o velké procento úmrtí. Léčba je komplikovaná s malou úspěšností a očkování zatím není dostupné.

Toliko tedy k tropickým nemocem, střevním parazitům a dalším neviditelným hrozbám, které nám mohou nejen znepříjemnit dovolenou, ale i způsobit smrt. Nejlepší prevencí je očkování na vše, co je možné a striktní dodržování hygieny. Hlavně pokud se chystáte do zemí třetího světa.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zvířecí chřipky: ptačí, prasečí a koňská chřipka

Chřipka je onemocnění způsobené RNA virem, které se v sezonních epidemiích může šířit velice rychle. Existují celkem tři různé typy chřipkových virů – A, B a C. Chřipkové viry typu A infikují savce a ptáky, vir...

Lepra

Lepra (malomocenství či Hansenova choroba) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae, která napadá kůži, sliznice a nervy. Navzdory obecným představám o lepře jako středověkém one...

Co je leishmanióza?

Leishmanióza je parazitární choroba způsobená cizopasnými prvoky rodu Leishmania, kteří jsou příbuzní trypanosomám. K přenosu na člověka dochází prostřednictvím mouchy Phlebotomus. Ta se živí sáním krve spících...

Vředy buruli

Vředy buruli jsou infekčním onemocněním, které způsobují bakterie Mycobacterium ulcerans. Ty spadají do stejné skupiny bakterií jako původci tuberkulózy a lepry. Postiženým nákaza postupně proniká do kožní tkán...

Tropické nemoci způsobené hmyzem

Výlet nebo cestování po exotické tropické zemi je jistě překrásný zážitek, ale může se také změnit v pravé peklo. Návštěva států nacházející se v tropickém podnebním pásu s sebou totiž nese značná zdravotní riz...

Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultov...

Dehydratace organismu při cestování

Voda. Tvoří 71 procent celého zemského povrchu a dvě třetiny tělesné hmotnosti každého z nás. Voda má pro naše tělo hned několik důležitých funkcí. Napomáhá metabolismu, rozpouští přijímané látky a přináší mine...

Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím neru...

Ebola

Ebola je jedním z nejvíce virulentních virových onemocnění na světě. Horečnatá choroba, které způsobuje masivní krvácení ze všech tkání, patří mezi zoonózy (onemocnění zvířat přenosné na člověka).

Amebóza

Amebóza (nákaza E. histolytica) je střevní nákaza, která se vyskytuje v oblastech nízkého hygienického standardu převážně v zemích tropického a subtropického pásu. Původce tropické nemoci je patogenní střevní a...

Vzteklina

Vzteklina (rabies) je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému napadající lidi i všechny ostatní savce. Virus se přenáší prakticky výhradně slinami. V nich se vyskytuje již 3 - 5 dnů před tím, než...

Spavá nemoc

Spavá nemoc (africká trypanosomiáza) patří mezi závažné infekční tropické nemoci vyskytující se především v subsaharské Africe, na území 36 států s 60 miliony obyvatel. Způsobuje ho jednobuněčný parazitický bič...

Tropické nemoci způsobené hmyzem

Výlet nebo cestování po exotické tropické zemi je jistě překrásný zážitek, ale může se také změnit v pravé peklo. Návštěva států nacházející se v tropickém podnebním pásu s sebou totiž nese značná zdravotní riz...

Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultov...

Dehydratace organismu při cestování

Voda. Tvoří 71 procent celého zemského povrchu a dvě třetiny tělesné hmotnosti každého z nás. Voda má pro naše tělo hned několik důležitých funkcí. Napomáhá metabolismu, rozpouští přijímané látky a přináší mine...

Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím neru...